Problem #1245

1245.

Elmo makes $N$ sandwiches for a fundraiser. For each sandwich he uses $B$ globs of peanut butter at $4$ cents per glob and $J$ blobs of jam at $5$ cents per glob. The cost of the peanut butter and jam to make all the sandwiches is $\textdollar 2.53$. Assume that $B$, $J$ and $N$ are all positive integers with $N>1$. What is the cost of the jam Elmo uses to make the sandwiches?

$\mathrm{(A)}\ 1.05 \qquad \mathrm{(B)}\ 1.25 \qquad \mathrm{(C)}\ 1.45 \qquad \mathrm{(D)}\ 1.65 \qquad \mathrm{(E)}\ 1.85$

This problem is copyrighted by the American Mathematics Competitions.

Note: you aren't logged in. If you log in, we'll keep a record of which problems you've solved.

Instructions for entering answers:

  • Reduce fractions to lowest terms and enter in the form 7/9.
  • Numbers involving pi should be written as 7pi or 7pi/3 as appropriate.
  • Square roots should be written as sqrt(3), 5sqrt(5), sqrt(3)/2, or 7sqrt(2)/3 as appropriate.
  • Exponents should be entered in the form 10^10.
  • If the problem is multiple choice, enter the appropriate (capital) letter.
  • Enter points with parentheses, like so: (4,5)
  • Complex numbers should be entered in rectangular form unless otherwise specified, like so: 3+4i. If there is no real component, enter only the imaginary component (i.e. 2i, NOT 0+2i).

For questions or comments, please email markan@eudelic.com.

Registration open for AMC10/12 prep class

Registration is now open. See details here.